S.N.Winton

Sir Nicholas Winton

Narodil se 19. května 1909 v Londýně. Po studiích pracoval jako burzovní úředník.

Roku 1939 se mu podařilo zorganizovat transporty dětí ohrožených válkou do rodin ve Velké Británii. Zachránil tak 669 převážně židovských dětí z našeho území.

Během II. Světové války sloužil v Britském královském letectvu.

Po válce opět pracoval v bankovnictví. Mimo jiné vedl i továrnu na výrobu zmrzliny.

Oženil se. Se svou ženou Grethe mají tři děti.

svém činu nikdy nemluvil. Dokumenty o transportech objevila jeho žena při úklidu půdy až v roce 1988. Předala je historičce Maxwelové, která zorganizovala setkání N. Wintona s „jeho dětmi“ ve studiu BBC.

Dostal Řád britského impéria a v roce 2003 byl povýšen královnou Alžbětou II. Do šlechtického stavu.

V roce 2007 byla po něm pojmenována planetka, objevená na hvězdárně Kleť.

V Česku byl v roce 1998 vyznamenán Řádem Tomáše Garrigua Masaryka a v roce 2007 obdržel nejvyšší vyznamenání MNO, jímž je záslužný kříž obrany prvního stupně.

V roce 2014 mu byl prezidentem republiky udělen Řád bílého lva.

Zemřel 1. července 2015

Sir Nicholas Winton

a Základní škola Sira Nicholase Wintona Kunžak

Největší štěstí, které nás potkalo v uplynulých letech, je setkání se Sirem Nicholasem Wintonem. Měli jsme možnost zhlédnout film pana režiséra Matěje Mináče Síla lidskosti o záchraně židovských dětí před jistou smrtí. Film nás velmi zaujal a inspiroval. Proto jsme se stali spoluiniciátory akce, kdy žáci škol sbírají podpisy pod petici žádající nominování S.N.Wintona na Nobelovou cenu míru. V roce 2007 jsme se panem Wintonem osobně setkali a požádali jsme ho, zda by naše škola mohla nést jeho jméno. On souhlasil a od ledna 2008 se jmenujeme ZŠ S.N.Wintona Kunžak. Pan Winton naši – svoji školu navštívil v červnu 2008. V lednu 2011 při premiéře filmu Nickyho rodina jsme se s ním opět osobně setkali. Jsme s ním v pravidelném kontaktu – píšeme si a on se vždy zajímá o dění ve škole.
Škola navázala kontakt také s paní Ruth Hálovou „Wintonovovo dítě“. Paní Hálová se stala naší přítelkyní a školu pravidelně navštěvuje a je naším „pojítkem“ s Nickym. Také se pravidelně účastní štafetového běhu okolo „naší - Wintonovy“ školy, který pořádáme vždy 19. května v den jeho narozenin a v roce 2010 u příležitosti 101. narozenin pana Wintona zasadila u školy Wintonovu lípu.
28. října 2014 bylo našich padesát žáků přítomno na Pražském hradě předání nejvyššího státního vyznamenání Řádu bílého lva Siru Nicholasi Wintonovi. Žáci mu také předali vlastní Řád malého lvíčka za jím rozdávané štěstí.
Jsme hrdi na jméno naší školy a je pro nás velká čest a zároveň velký závazek nést jméno S.N.Wintona. Váží si toho nejen žáci, ale i občané Kunžaku. Naše škola nese jméno Sira Nicholase Wintona nejen proto, že u nás začala diskuse o jeho nominaci na udělení Nobelovy ceny míru. Chceme také, aby se na jeho čin nikdy nezapomnělo, chceme předávat našim žákům příklad jeho lidskosti, neokázalého hrdinství a lásky k lidem.
Již třikrát byl nominován na Nobelovu cenu míru, ale zatím mu nebyla udělena. V současné době podepsalo petici na podporu jejího udělení více než 230 000 lidí, převážně žáků a studentů základních a středních škol.
Pro naše žáky se stalo samozřejmostí, že pomáhají druhým. Děti si charitativní akce samy ogranizují a peníze na ně získávají buď prodejem knih, upomínkových předmětů a hlavně samy organizují sběr tříděného papíru, kdy výtěžek z této akce použijí na pomoc ostatním. Finanční pomoc zasílají nejen sdružením, která se starají o nemocné (Červená stužka, Život dětem, CPK Chrpa, Fond Sidus, Den boje proti rakovině), ale máme také adoptovaného keňského chlapce Labana, kterému platíme školné a zdravotní pojištění a se kterým si žáci dopisují. Již několikrát jsme přispěli Židovskému národnímu fondu na vysazení stromů v Českém lese v Negevské poušti v Izraeli, dokonce jsme v roce 2010 přispěli na vysazení symbolického desetitisícího stromu. Před několika lety žáci pomohli získat část finančních prostředků na zakoupení Braillského řádku pro svého nevidomého spolužáka, kterému tato pomůcka velmi pomohla při výuce. Paní Hálová přeložila knihu Malí prosebníci, která je o indických dětech.
Osobně tyto děti navštívila v jejich škole a našim žákům o nich vyprávěla a zcela přirozeně se naši žáci rozhodli této indické škole pomáhat, a to tak, že oslovili ostatní školy a nabízeli knihu Malí prosebníci a výtěžek pak putoval přímo do indické školy.
Příklad činu pana Wintona a i aktivity paní Hálové jsou pro děti zcela konkrétní. Osobně oba dva znají a vědí, že jsou to slušní lidé, pro které je zcela přirozené pomáhat druhým. Jsou pro naše žáky opravdovými, ale neformálními vzory. Velmi nás všechny ovlivnil Nicky a jeho příběh.

www.nicholaswinton.com

Budoucí park Sira Nicholase Wintona

StudieStudie

Ruth Hálová